Geometrický plán
Geometrický plán je technický podklad pro zápis změn do katastru nemovitostí. Geometrický plán se vyhotovuje vždy, když dojde ke změně, kterou je nutné zapsat a zakreslit do KN. Geometrický plán budete potřebovat při: rozdělení pozemku, změny hranice pozemku, vyznačení budovy, vyznačení věcného břemene, vyznačení práva stavby, atd. Geometrický plán musí být vždy ověřen autorizovaným geodetem a potvrzen KÚ. Platnost geometrického plánu není omezena, nedojde-li ke změně katastrální mapy.
Provedení geometrického plánu upravují Směrnice na vyhotovování geometrických plánů a vytyčování hranic pozemků.
Geometrický plán GP
Geometrický plán (GP) je grafickým znázorněním nemovitostí, které vzniknou jejich rozdělením nebo sloučením a vyjadřuje stav nemovitostí a práv, které se vážou k nemovitostem před změnou a po změně s uvedením dosavadních a nových parcelních čísel, výměr, druhů pozemků a dalších údajů. Geometrickým plánem se grafický znázorňuje věcné břemene k části pozemku.
Geometrický plán podkladem
Geometrické plány vyhotovují.
Geometrický plán se vyhotovuje:
Podklady na vyhotovení geometrických plánů
Základním podkladem, jejichž využití závisí na účelu a rozsahu měřických prací na vyhotovení geometrických plánů, jsou údaje souboru geodetických informací a souboru popisných informací katastru. Dalšími podklady jsou zejména: a) katastrální mapa bývalého pozemkového katastru nebo jiné grafické zobrazení nemovitostí spolu s příslušnými dalšími údaji (z pozemkové knihy, železniční knihy, veřejných listin a jiných listin), b) předchozí geometrické plány, měřické náčrty z původního měření nebo měření na údržbu map KN, záznamy podrobného měření změn, c) údaje o bodech základního a podrobného polohového bodového pole (seznamy souřadnic, geodetické údaje, přehledy sítí bodových polí). Pokud existuje více využitelných podkladů, přednostně se na vyhotovení GP použijí podklady s vyšší kvalitou geodetických údajů. Katastrální poskytne zhotoviteli GP podklady potřebné k jeho vyhotovení tímto způsobem: a) umožní mu nahlédnout do operátu KN, dělat si poznámky, kopie a provést Karto metrické měření, b) poskytne katastrální mapu pro provedení zobrazení změny a výpočet výměr změněných parcel, c) vyhotoví na jeho náklady kopie, opisy a výpisy z katastrálního operátu související s vyhotovování geometrickým plánem. Vyhotovitel GP si od SK vyžádá přidělení: a) čísla záznamu podrobného měření změn, b) parcelních čísel na nově vytvořené parcely, c) čísel pevných bodů podrobného polohového bodového pole, pokud je bude zakládat s cílem zaměření změny.
Platnost geometrického plánu není omezena, základem je aby geometrický plán v části výkaz výměr vycházel z dosavadního stavu katastru nemovitostí v okamžiku ověření geometrického plánu. Není pravda, že geometrický plán starší než rok nebo řekněme pět let není zapsatelný do katastru nemovitostí. Důležité je aby dosavadní stav, který naleznete v části výkaz výměr geometrického plánu byl shodný se současným stavem v katastru nemovitostí.
Z čeho se skládá geometrický plán
Popisové pole je první stránkou, kterou objevíte, když budete mít v rukou svůj geometrický plán. Popisové pole, jak již vypovídá název je tabulkou, která vypovídá informace o geometrickém plánu nacházejícím se na dalších stránkách. Obsahuje informace o tom, kdo tento geometrický plán vyhotovil a samozřejmě kde resp. v jakém katastrálním území byl tento geometrický plán vyhotoven. Rovněž obsahuje označení toho, k čemu byl tento geometrický plán vůbec vyhotoven, každý plán musí mít svůj specifický účel. V dalších částech se nacházejí pole pro autorizační a úřední ověření. Neméně důležitou částí je i způsob označení nově vzniklých hranic v terénu, ať už byly hranice určeny plotem, dřevěnými kolíky nebo zdmi stavebního objektu.
Grafické znázornění je samotná mapa geometrického plánu. Vyhotovuje se ve vhodně zvoleném měřítku, takže se nejedná jen o kresbu bez kontextu. V geometrickém plánu se pro přehlednost a návaznost zobrazuje vždy celé okolí zájmové oblasti. Geometrické plány jsou podle našeho zákona dvoubarevné. Červenou barvou se znázorňují nové hranice, nové body, texty parcelních čísel a symboly. Černou barvou je znázorněn dosavadní stav. V geometrických plánech existuje velké množství předepsaných čar. Pro ilustraci, například. tenkou plnou červenou čarou se zobrazují nové hranice, tenkou přerušovanou černou čarou se zobrazují hranice původních pozemků (pozemkově-knižních). Také existuje množství předepsaných symbolů, které je nutno dodržet, ať už se jedná o označení druhu pozemku nebo o specifický objekt, který se zapisuje do katastrální mapy.
Výkaz výměr je poslední stránkou geometrického plánu. Znázorňuje dosavadní stav katastru nemovitostí a samozřejmě i navrhovaný stav, kterého chceme geometrickým plánem dosáhnout. Obsahuje kompletní specifikaci od listu vlastnictví, přes číslo parcely, druhu pozemku až po samotnou výměru. V novém stavu je uváděn i vlastník, avšak tato kolonka má čistě informativní charakter. Jiný vlastník v navrhovaném stavu geometrického plánu není překážkou použití geometrického plánu k zápisu listiny, kdy bude zapsán k parcele jiný vlastník.